Общинска избирателна комисия Попово


РЕШЕНИЕ
№ 403
Попово, 07.02.2018

ОТНОСНО: Определяне правила и начин за преброяване на гласовете на местния референдум в с.Баба Тонка, община Попово на18 февруари 2018г.

Общинска избирателна комисия  - Попово на основание  правомощията си  по  чл.87, ал.1 от ИК  и „МЕТОДИЧЕСКИ УКАЗАНИЯ”

на Централната избирателна комисия по прилагане на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление (ЗПУГДВМС) за произвеждане на местен референдум, приети с Решение № 4726-МР от 2 май 2017 г. на ЦИК

 

                                              Р  Е  Ш  И

 

                    1.Определя следните правила и начин за  отваряне на  избирателната кутия и преброяване   на гласовете  на местния референдум в с.Баба Тонка, който ще се произведе на 18 февруари 2018г.:

        I.ОТВАРЯНЕ НА ИЗБИРАТЕЛНАТА   КУТИЯ:

        Председателят на СИК разпечатва и отваря избирателната кутия. След отварянето на избирателната кутия пликовете се изваждат един по един. След като се установи, че избирателната кутия е празна, тя се отстранява от масата.

       Председателят или друг определен от комисията неин член отделя  на една страна пликовете, а на друга – бюлетините, намерени без плик. Бюлетините, намерени без плик, са недействителни. Върху тях се изписва надпис „Без плик”. Тези бюлетини остават на масата и се преброяват заедно с останалите видове недействителни бюлетини.

       След изваждането им от избирателната кутия пликовете се преброяват и полученото число се вписва (попълва) в т. 3 на протокола.

       II.ОТВАРЯНЕТО НА ПЛИКОВЕТЕ И УСТАНОВЯВАНЕ РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ГЛАСУВАНЕТО:

      Председателят на СИК или друг упълномощен от комисията неин член отваря пликовете един по един и изважда съдържащите се в тях бюлетини. Пликовете се подреждат на две купчинки:

     - пликове, от които е извадена бюлетина;

     - празни пликове.

     Плик, който не съдържа бюлетина, се надписва „Празен плик” и се отделя настрана.

     На масата остават само бюлетините по установения образец. Остават и бюлетините с отклонения, дължащи се на дефекти и грешки при отпечатването или с механични увреждания или зацапвания, които не пречат да се установи волята на гласоподавателя.

    Извадените от пликовете бюлетини и бюлетините без плик се преброяват заедно и полученото число се вписва в т. 4 от протокола.

    Бюлетините, извадени от пликовете, се разделят на три купчинки:

  - действителни бюлетини с отговор „Да“ по т. 5, буква „а“ от протокола на СИК;

  - действителни бюлетини с отговор „Не“ по т. 5, буква „б“ от протокола на СИК;

  - недействителни бюлетини по т. 5, буква „в“ от протокола на СИК (намерените в кутията бюлетини без плик; бюлетини не по образец; бюлетини зачертани изцяло; бюлетини, в които не е зачертан отговор или са зачертани и двата отговора на въпроса; бюлетини, върху които има вписани специални символи, като букви, цифри или други знаци; бюлетини, в които не може да се определи еднозначно посочения вот).

               Бюлетините от трите купчинки се преброяват поотделно и получените числа се вписват в протокола, както следва:

   - бюлетини с отбелязан отговор на въпроса „Да“. Тяхното число се вписва в т. 5, буква „а“ от протокола;

   - бюлетини с отбелязан отговор на въпроса „Не“. Тяхното число се вписва в т. 5, буква „б“ от протокола;

   - недействителни бюлетини (намерените в кутията бюлетини без плик; бюлетини не по образец; бюлетини зачертани изцяло; бюлетини, в които не е зачертан отговор или са зачертани и двата отговора на въпроса; бюлетини, върху които има вписани специални символи, като букви, цифри или други знаци; бюлетини, в които не може да се определи еднозначно посочения вот). Тяхното число се вписва в т. 5, буква „в“ от протокола.

  Ако в един плик има повече от една бюлетина с различни отговори на въпроса, бюлетината е недействителна и върху нея се поставя надпис „Унищожена”.

   Ако в един плик има повече от една бюлетина с еднакви отговори на въпроса, едната бюлетина е действителна и се брои за един глас, а върху другата/другите се поставя надпис „Унищожена“.

Ако в плика има повече от една бюлетина и върху едната има отбелязан само един отговор, а върху другата няма отбелязан отговор, гласът се счита за действителен. Бюлетината, върху която има отбелязан отговор, се нарежда на съответната купчинка на бюлетини с отговор „Да“ или с отговор „Не“, а бюлетината, върху която няма отбелязан отговор, се надписва с текст „Унищожена“ и се прибира обратно в плика.

III.СЪОТНОШЕНИЕ МЕЖДУ ДАННИТЕ, КОИТО СЕ ВПИСВАТ В ПРОТОКОЛА (КОНТРОЛИ):

При установяването на резултатите от референдума трябва да се отчитат следните съотношения:

  1. Броят на гласоподавателите според списъка за гласуване, включително и дописаните гласоподаватели в допълнителната страница (под чертата) – т. 1 от протокола, трябва да е по-голям или равен на броя на гласувалите според подписите в избирателния списък (т. 2 от протокола).
  2. Броят на гласувалите според подписите в избирателния списък, включително в допълнителната страница (под чертата), трябва да е по-малък или равен на числото по т. 1.
  3. Броят на гласувалите според намерените в кутията за гласуване пликове (т. 3 от протокола) трябва да е равен на броя на гласувалите според подписите в избирателния списък (т. 2 от протокола).
  4. При произвеждането на местен референдум с повече от един въпрос сумата от бюлетините с отговори „Да”, отговори „Не” и недействителните бюлетини за всеки един въпрос трябва да се установява поотделно.
  5. Сумата от числата по т. 5, букви „а“, „б“ и „в“, трябва да е равна на числото по т. 4 от протокола.
  6. Сумата от числата по т. 5, букви „а“, „б“ и „в“ трябва да е равна или по-малка от числото по т. 3 от протокола.

В случай че някое от тези съотношения е нарушено, трябва да се извърши повторно преброяване на  подписи, пликове или бюлетини.

Числовите данни в протоколите се вписват с думи и с цифри само след спазване на посочените по-горе съотношения.

 Когато по съдържанието на някоя бюлетина възникне спор, комисията се произнася с решение и случаят се описва в протокола.

 След попълване на числовите данни в протокола се отразява:

 - възниквали ли са спорове и какви са взетите решения по тях;

 - постъпвали ли са жалби и възражения, като писмените такива се прилагат към протокола;

 - в колко часа е подписан протоколът.

Протоколът се съставя в два екземпляра, от които единият се предава на общинската избирателна комисия, а вторият, заедно с всички изборни материали – на кмета на общината.

Протоколът се подписва от всички членове на СИК. ЧЛЕН ОТ КОМИСИЯТА НЕ МОЖЕ ДА ОТКАЖЕ ДА ПОДПИШЕ ПРОТОКОЛА. Ако той не е съгласен с отразеното, го подписва с особено мнение, което в писмен вид се прилага към протокола и става неразделна част от него.

Когато член на комисията е в обективна невъзможност да подпише протокола, това се отбелязва, като се посочва причината. Неподписването на протокола не го прави недействителен.

След подписване на протокола председателят на СИК обявява резултатите от гласуването на видно (достъпно) място пред секцията чрез поставяне на копие от подписания протокол.

Поправки в протокола след подписването му могат да се правят само преди обявяването на протокола. Всяка поправка се подписва от членовете на комисията, като се отбелязва, че е поправка.

Право да получат заверено копие от протокола при поискване имат: членовете на СИК, наблюдателите и представителите на партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирани в подкрепа на въпроса/въпросите на референдума или на алтернативната позиция.

Копие от изготвения протокол се обявява пред вратата на избирателната секция.

След изготвяне на протокола бюлетините и пликовете, с които е гласувано и останалите книжа и материали от референдума се прибират в торбата. Торбата се запечатва с лента, подписана от членовете на СИК, върху която се изписва и номерът на избирателната секция.

Председателят, секретарят и един член на комисията предават в ОИК първия екземпляр от протокола с резултатите от гласуването. Вторият екземпляр от протокола, списъкът, с който е проведено гласувано, и торбата с останалите книжа и материали се предават на кмета на общината.

  2.Решението може да се обжалва в 7 дневен срок  от обявяването му пред АС-Търговище.

  3.Препис от решението да се обяви незабавно на информационното табло на ОИК  и да се публикува  на   интернет страницата на комисията.

Председател: Данчо Колев Николаев

Секретар: Дамян Николов Дамянов

* Публикувано на 07.02.2018 в 17:36 часа

Календар

  • ПонВтСрЧетПетСъбНед
    12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    2728293031 

Решения

  • № 414 / 18.07.2019

    относно: Обявяване прекратяване пълномощията на кмета на с.Светлен, община Попово Нешо Ангелов Неделчев

  • № 413 / 19.11.2018

    относно: Разглеждане на заявление от избран общински съветник за отказ от полагане на клетва.

  • № 412 / 15.11.2018

    относно: Обявяване на Михаил Валентинов Йорданов за избран за общински съветник от листата на ПП АБВ.

всички решения